Wyłaz dachowy to kluczowy element, który jest niezbędny do bezpiecznego wejścia na dach. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na jego montaż z czystej potrzeby, nie zaś obowiązku – świadczy to między innymi o przydatności samej konstrukcji. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, jak ważna jest konserwacja wyłazów dachowych. Zazwyczaj zaczyna się o niej myśleć w przypadku, gdy już zauważy się jakiś mankament czy uszkodzenie. Tymczasem regularne dbanie o wyłaz dachowy jest w stanie zapobiec powstawaniu problemów, a także utrzymać sam element w naprawdę dobrym stanie przez lata. Posiadasz wyłaz dachowy i chcesz, by pozostał on funkcjonalny i estetyczny? Sprawdź nasze podpowiedzi dotyczące jego konserwacji!
Regularny przegląd wyłazów dachowych to podstawa! Podpowiadamy, o czym nie możesz zapomnieć
W celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania wyłazu dachowego, powinno się przeprowadzać jego regularne przeglądy. Kontrole powinny odbywać się co najmniej raz w roku, najlepiej wczesną wiosną lub jesienią; pozwala to na wykrycie najczęstszych uszkodzeń, które powstają w wyniku ostrych, zimowych warunków atmosferycznych, a także intensywnych opadów deszczu. Wczesne wykrycie problemów minimalizuje ryzyko przeobrażenia się małych uszkodzeń w coś poważniejszego – a przy tym pozwala oszczędzić koszta naprawy. Warto mieć świadomość, że niezależnie od wieku oraz typu wyłazu, w pewnym momencie jego kondycja może ulec pogorszeniu bez oznak widocznych na pierwszy rzut oka. Z tego powodu, prócz zalecanego przez ekspertów i producentów corocznego przeglądu, dobrze jest zwracać uwagę na ewentualne dysfunkcje, jak trudność z otwieraniem bądź nieszczelność.
Następnym elementem prawidłowego dbania o wyłaz dachowy jest jego regularna konserwacja. To kluczowe dla zapewnienia ich długotrwałej funkcjonalności. Lekceważenie istotności konserwacji jest w stanie doprowadzić do pojawienia się naprawdę poważnych problemów, jak na przykład przecieki – te zaś mogą przełożyć się na uszkodzenia konstrukcji dachu, a przy tym wnętrza budynku. Efekt? Horrendalne straty i koszta. Dlatego, w przypadku konserwacji wyłazów dachowych, powinno się brać pod uwagę szereg elementów, takich jak:
-
kontrola stanu uszczelek;
-
aplikacja smaru na ruchome części wyłazu;
-
wymiana uszkodzonych elementów na nowe;
-
stosowanie środków ochronnych, w tym również farb antykorozyjnych.
Czyszczenie wyłazu dachowego – najważniejsze informacje
Oprócz przeglądów i konserwacji, powinno się również zadbać o czyszczenie wyłazu dachowego. Zabieg ten nie tylko przedłuża żywotność elementu, lecz również zapobiega potencjalnym problemom jak przecieki czy uszkodzenia. Ponadto, o wiele łatwiej wykryć ewentualną usterkę mając do czynienia z czystym wyłazem dachowym, niż zabrudzonym różnymi pyłami, osadami czy zaciekami. Czyszczenie wyłazu to również zabieg, który zalicza się do konserwacji – dlatego też powinno się do niego odpowiednio przygotować. Wśród narzędzi, które powinno się mieć przy sobie w przypadku czyszczenia dachu wymienia się: miękką szmatkę lub gąbkę, środek czyszczący (lub wodę z mydłem), pędzelek, a także sprawy antystatyczny. Z takim ekwipunkiem można swobodnie wyczyścić wyłaz dachowy, pozostawiając go w dobrej kondycji.
Aby jednak uchronić się przed częstymi naprawami, warto zakupić wyłaz dachowy od sprawdzonego producenta. W Mediplex zajmujemy się tworzeniem wyłazów dachowych od 2003 roku. W ciągu ponad 20 lat zdobyliśmy wiedzę i doświadczenie niezbędne do tworzenia funkcjonalnych oraz estetycznych wyjść na dach, które cieszą się uznaniem wśród wielu Klientów. Przykładamy szczególną wagę do tego, by nasze wyłazy dachowe były w pełni bezpieczne oraz dostosowane do obowiązujących norm i wymagań. Już dziś skontaktuj się z nami, a stworzymy wyłaz dachowy na miarę potrzeb Twojego dachu. Zapraszamy!