Oranżeria, pomarańczarnia, ogród zimowy…to tylko jedne z wielu określeń, za którymi kryje się zadaszony, niski budynek skonstruowany na planie koła, kwadratu bądź wielokąta. Charakteryzuje się on wszechobecnymi przeszkleniami, dzięki którym światło słoneczne jest w stanie przenikać do jego wnętrza. To właśnie w tym zamkniętym budynku, do złudzenia przypominającym altany czy mniejsze, unowocześnione wersje wiktoriańskich szklarni, możesz wyhodować egzotyczne drzewka, krzewy czy kwiaty. Funkcja kumulowania ciepła pozwala spędzać w oranżerii 365 dni w roku, otaczając się zewsząd komfortem i bliskością zieleni. Choć pomarańczarnie istnieją od około XVII wieku, dopiero niedawno wróciły one do łask w nowoczesnym wydaniu…jako dobudowy domów parterowych. Również sposób konstrukcji oranżerii uległ zmianom – zamiast szkła, do ich budowy korzysta się między innymi z poliwęglanu trapezowego. Dziś opowiemy o nim nieco więcej.

Dlaczego poliwęglan trapezowy tak chętnie wykorzystuje się w ogrodnictwie?

Poliwęglany stosowane są dziś jako zamienniki szkła: trwalsze, bezpieczniejsze i jakościowe. Wszystko przez to, że ich przepuszczalność światła jest niemalże podobna jak u szklanych płyt, chociaż w rzeczywistości zależy to od grubości warstwy i rodzaju zastosowanego poliwęglanu. Poliwęglan trapezowy jest materiałem lekkim, a przy tym około 200krotnie wytrzymalszym od standardowego szkła – odporny na uszkodzenia mechaniczne, nie pęka ani nie kruszy się, przez co jest znacznie bezpieczniejszy dla otoczenia. Jeżeli zastanawiasz się nad użyciem poliwęglanu trapezowego do budowy oranżerii, na szczególną uwagę zasługuje jego trwałość eksploatacyjna w szerokim zakresie temperatur, sięgających od -30°C do 60°C. Chociaż poliwęglan nie jest samoistnie odporny na promieniowanie UV, w procesie produkcji nierzadko pokrywa się go specjalną warstwą akrylu – w rezultacie tworzywo skutecznie pochłania promieniowanie. Łatwość w obróbce pozwala dostosować go typowo do planów budowy pomarańczarni, a lekkość w przenoszeniu i transporcie sprawia, że prace budowlane będą czystą przyjemnością. W Mediplex dysponujemy szerokim asortymentem płyt trapezowych, które świetnie sprawdzą się podczas każdej pory roku. W stosunkowo niskiej cenie zyskujesz więc materiał będący w stanie przetrwać lata.

Alternatywne zastosowanie poliwęglanu trapezowego w ogrodzie

Oprócz budowy oranżerii, z płyt poliwęglanowych możesz stworzyć bardzo wiele innych niesamowitych konstrukcji. Płyty w poliwęglanu trapezowego świetnie nadają się również jako wiaty garażowe i osłony miejsc parkowania czy zewnętrzne miejsca zabawa bądź wypoczynku. Dla miłośników hodowli roślin też mamy dobre wieści: poliwęglan trapezowy stanowi dziś jeden z materiałów, który można wykorzystać podczas budowy hobbystycznej szklarni. Trudno jest wyobrazić sobie przyszłość bez tworzyw sztucznych – pomimo że stanowią one dość młody wynalazek (czas ich powstania określa wiek XIX), szybko stały się materiałami używanymi przez tysiące przedsiębiorstw z różnych branż. I Ty możesz odkryć walory poliwęglanu trapezowego. Już dziś złóż zamówienie w Mediplex i zrealizuj swoje marzenie o oranżerii!